Champions League

UEFS Champions League, gold-winners: 2015: Lipino Žilina (Slovakia) 2014: Chemcomex Praha (Czech Republic) 2013: VRZ Gomel (Belarus) 2012: VRZ Gomel (Belarus) 2011: Spartak Moscow (Russia) 2010: Jaroslav Podvodnik (Russia) 2009:...

UEFS Champions League, gold-winners:

2015: Lipino Žilina (Slovakia)
2014: Chemcomex Praha (Czech Republic)
2013: VRZ Gomel (Belarus)
2012: VRZ Gomel (Belarus)
2011: Spartak Moscow (Russia)
2010: Jaroslav Podvodnik (Russia)
2009: Dinamo Moscow (Russia
2008: Dinamo Moscow (Russia)
2007: Dinamo Moscow (Russia)
2006 Koncentrat Nerjungri (Russia)
2005 Almaz Mirnyi (Russia)
2004 Almaz Mirnyi (Russia)
2003: Dinamo Moscow (Russia)
2002 Spartak Moscow (Russia)
2001 Vorto-Spartak (Russia)
2000 No activity
1999: Almaz Mirnyi (Russia)
1998 GD Maio (Portugal)
1997 FJ. Lasa Antunes (Portugal)
1996 PD Senica (Slovakia)
1995 Puerto Santa Maria (Spain)
1994 Correio de Manha (Portugal)
1993 Correio de Manha (Portugal)
1992 FS Jaen (Portugal)
1991 FS Jaen (Portugal)

 

Ranking of teams:

 

XXIII European Cup of Champions, club – 2013 Gomel, Belarus

1.VRZ Gomel (Belarus)

2.Dinamo Moscow (Russia)

3.Ohrana-Dinamo (Belarus)

3.Chemkomeks Prague (Czech Republic)

5-6.SQ.BY (Belarus) SKA ( Russia)

7.-8.Romorantin (France), Stork (Latvia)

9.- 10.Knorpel (Israel), Flash (France)

11.- 12.Dinamo-Dniester (Moldova), Comforsa Ripoll (Catalonia)

 

XXII European Cup of Champions club – 2012 Otrokovice, Czech Republic

1. VRZ Gomel (Belorussia)

2. Chemcomex Praha (Czech republic)

3. SMR plus Zlín (Czech republic)

3. Volga Saratov (Russsia)

5. Spartak Moskva (Russia)

6. Lipino Žilina (Slovakia)

7. EFS Comforsa Ripoll (Catalonia)

8. VHBA Vauvert (France)

9. Rogaland Stavanger (Norway)

10. Viribus Napoli (Italy)

11. KSI Kristiansand (Norway)

 

XXI European Cup of Champions club – 2011 Svetlogorsk, Russia

 

1. Spartak Moscow (Russia)

2. Chemcomex Prag (Czech Republic)

3. DADDY Kaliningrad (Russia)

4. Belkommunmash Minsk (Belarus)

5. PREMIUM Stonava (Czech Republic)

6. FC Busel (Latvia)

7. Bastia Futsal (France)

8. Stavanger Futsal (Norway)

 

 

XX European Cup of Champions club – 2010 Minsk, Belarus

 

1. Podvodnik Jaroslavl (Russia)

2. Belkommunmash Minsk (Belarus)

3. Dinamo Moscow (Russia)

4. Okhrana Minsk (Belarus)

5. Taganskij Rjad Ekaterinburg (Russia)

6. Alany Tsinkhval (South Osetia)

7. VPS Novabrik Policka (Czech Republic)

8. CFS La Garriga (Catalonia)

9. UFT Boulogne (France)

10. IOF Oslo (Norway)

 

XIX European Cup of Champions club – 2009 Primorsko, Bulgaria

 

1. Dinamo Moscow (Russia)

2. Chemcomex Prag (Czech Republic)

3. Zorkij Krasnogorsk (Russia)

4. VRZ Gomel (Belarus)

5. TDE Espardenya Masquefa (Catalonia)

6. Frage Trencin (Slovakia)

7. Beaucaire Futsal (France)

8. CEZ Razpredelenie (Bulgaria)

 

XVIII European Cup of Champions club – 2008 Albena, Bulgaria

 

1. Dinamo Moskva (Russia)

2. T.R. Ekaterinburg (Russia)

3. Ochrana Minsk (Belarus)

4. Dinamo Donbas (Ucraine)

5. Comforsa Ripoll (Catalonia)

6. Nadim Sofia (Bulgaria)

7. Premium Stonava (Czech Republic)

8. Carqueinanne (France)

 

XVI European Cup of Champions club – 2007 Antalya, Turkey

 

1. Dinamo Moscow (Russia)

2. Donbas Doneck (Ucraine)

3. VITBA Vitebsk (Belarus)

4. Sant Pau Seguries (Catalonia)

5. Chemcomex Prag (Czech Republic)

6. Baltic futsal London (England)

 

XV – European Cup of Champions club – 2006 Torrevieja, Spain

 

1. KONCENTRAT Nerjunri (Russia)

2. PROMOCIONES Cartagena (Spain)

3. CE BRASIL Barcelona (Catalonia)

3. VPS NOVABRICK Policka (Czech Republic)

5. Solo Electric Sydney (Australia)

 

XIV – European Cup of Champion Clubs – 2005 Luhacovice, Czech Republic

 

1. ALMAZ Mirnyj (Russia)

2. JEREVAN Slavicin (Czech Republic)

3. REFORDENIA Alicante (Spain)

4. FK Sant Pau de Seguries (Catalonia)

5. Cernomorec Malorecensk (Ucraine)

6. Ellolast Novolukoml (Belarus)

 

XIII – European Cup of Champion Clubs – 2004 Solnechnogorsk, Russia

 

1. ALMAZ-ALROSA Mirny (Russia)

2. ELLAST Novolukoml (Belarus)

3. CHEMCOMEX Prag (Czech Republic)

4. SHTURM Yalta (Ucraine)

5. SANTANA Lisboa (Portugal)

 

XII – European Cup of Champion Clubs -2003 Moscow, Russia

 

1. DINAMO Moscow (Russia)

2. ALMAZ-ALROSA Mirnyj (Russia)

3. SLOV-MATIC Bratislava (Slovakia)

4. REFORDENIA Denia (Spain)

5. JEREVAN Slavichin (Czech Republic)

6. SPARTAK UNIVERSITET Vitebsk (Belarus)

 

XI – European Cup of Champion Clubs -2002 Kosice, Slovakia

 

1. SPARTAK Moscow (Russia)

2. SPARTAK Vitebsk (Belarus)

3. IZOLEX Kosice (Slovakia)

4. CHEMCOMEX Prag (Czech Republic)

5. TEGAMAR Badajoz (Spain)

6. LOMBARDIA (Italy)

 

X – European Cup of Champion Clubs – 2001 Moscow, Russia

 

1. VORTO-SPARTAK-2 Moscow (Russia)

2. ENERGETIK NOVOLUKOML (Belarus)

3. ALMAZ Mirnyj (Russia)

4. MEDVEDI OLYMPIA Hostice (Czech Republic)

5. IZOLEX Kosice (Slovakia)

6. AFB BOUDEME Martigues (France)

IX – European Cup of Champion Clubs – 1999 Ibiza, Spain

 

1. ALMAZ ALROSA Mirnyj (Russia)

2. FJ ANTUNES Lasa (Portugal)

3. GASIFRED AT Ibiza (Spain)

4. ATLANT Minsk (Belarus)

5. SK SICO Jilemnice (Czech Republic)

6. PERPETUUM Bratislava (Slovakia)

7. ALLIANCE (Belgium)

8. MISTRAL Grenoble (France)

 

VIII – European Cup of Champion Clubs – 1998 Sousel, Portugal

 

1. G.D. 1 DE MAIO Barreiro (Portugal)

2. SPARTAK Moscow (Russia)

3. IZOLEX-BRAZIL Kosice (Slovakia)

4. TEISSEIRE Grenoble (France)

 

VII – European Cup of Champion Clubs – 1997 Guimaráes, Portugal

 

1. FJ ANTUNES-LASA (Portugal)

2. CD PALICRISA Badajoz (Spain)

3. KONCENTRAT Yakutia (Russia)

4. AFB BOUDEME Martigues (France)

5. IZOLEX-BRAZIL Kosice (Slovakia)

6. POZEMY STABVY Prerov (Czech Republic)

7. ENERGETIK Vitebsk (Belarus)

8. PLASTIK-SHERIFF Tiraspol (Moldavia)

 

VI – European Cup of Champion Clubs – 1996 Havirov, Czech Republic

 

1. PD SENICA (Slovakia)

2. POLIGRAN Moscow (Russia)

3. BAT Havirov (Czech republic)

4. ATLANT Minsk (Belarus)

5. PALICRISA Badajoz (Spain)

6. BOUDEME Martigues (France)

 

V – European Cup of Champion Clubs – 1995 Puerto de Santa Maria, Spain

 

1. PUERTO SANTA MARIA Hogarsur (Spain)

2. BELOMAR Losboa (Portugal)

3. SPARTAK Moscow (Russia)

4. PD SENICA (Slovakia)

5. PLASTIK Tiraspol (Moldavia)

6. MISTRAL Grenoble (France)

7. MIKESKA Ostrava (Czech Republic)

8. SPORTING TURRO Milan (Italy)

9. LOKOMOTIV Vitebsk (Belarus)

 

IV – European Cup of Champion Clubs – 1994 Cadiz, Spain

 

1. CORREIO da MANHA Lisboa (Portugal)

2. C.P. VIRGILI de CADIZ (Spain)

3. POLIGRAN Moscow (Russia)

4. BAT Havirov (Czech republic)

5. GLASSIG Kosice (Slovakia)

6. MISTRAL Grenoble (France)

7. AGRO Kishinev (Moldavia)

8. R.H. BROWN SPORT (England)

 

III – European Cup of Champion Clubs – 1993 Palma de Mallorca, Spain

 

1. CORREIO da MANHA Lisboa (Portugal)

2. BUADES ELECTRICISTA (Spain)

3. P.D. SENICA (Slovakia)

4. BAT Havirov (Czech republic)

5. ALMAZ Mirny (Russia)

6. A.S.P.T.T. CANNES (France)

7. DANYPEL MILANO FUTSAL (Italy)

8. R.H. BROWN SPORT (England)

 

II – European Cup of Champion Clubs – 1992 Setubal/Lisboa, Portugal

 

1. JAEN F.S. OLIVA SECAVI Jaen (Portugal)

2. ESTRELAS da AVENIDA Lisboa (Portugal)

3. MAJA SENICA Bratislava (Slovakia)

4. ALMAZ ALROSA Mirny (Russia)

5. HARGITA FUTSAL BUDAPEST (Hungary)

6. A.S.P.T.T. CANNES (France)

7. G.S. DANYPEL MILANO (Italy)

 

I – European Cup of Champion Clubs – 1991 Jaen, Spain

 

1. JAEN F.S. OLIVA SECAVI Jaen (Portugal)

2. CORREIO da MANHA Lisboa (Portugal)

3. KOSMOS NETOPYR Havirov (Czech republic)

4. MAYAK Tallinn (USSR)

5. HAR-YAM HAIFA (Israel)

6. IDEA TOURS (Hungary)

7. A.S.MILANO (Italy)

8. COLNE SPORT (England)

9. TRINITE FUTSAL (France)